Inspiracją powstania tego bloga była moja córeczka - Wiktoria. W czasie ciąży intensywnie przygotowywałam się do macierzyństwa, a zgromadzone informacje pragnę przekazać innym mamom, by pomóc im przebrnąć przez ten trudny, lecz najpiękniejszy okres w ich życiu!


Blog > Komentarze do wpisu

Ciąża pozamaciczna - przyczyny, objawy, skutki, leczenie

Ciąża pozamaciczna to usadowienie się płodu poza jamą macicy, gdzie nie ma on odpowiednich warunków do rozwoju. Nie leczona może stanowić poważne zagrożenie dla twojego życia. Jeśli masz pewne obawy,koniecznie przeczytaj ten post.

W zależności od tego, w którym miejscu usadowił się płód, wyróżniamy ciążę jajowodową, jajnikową i brzuszną, najczęściej spotykaną jest ta pierwsza. Przyczyn jest wiele, między innymi zwężony lub przyrośnięty ajnik, zarośnięty jajowód, przez który jajeczko nie może się przedostać do macicy, zmiany przerostowe po zapaleniu przydatków, guzy uciskające jajowody (torbiele, mięśniaki), zrosty po operacjach itp. Pierwszymi objawami są bóle podbrzusza, przeważnie jednostronne oraz plamienia z narządów rodnych. Nie leczona może zagrażać życiu kobiety,jeśli jajowód pęknie następuje krwotok do jamy brzusznej. Lekarz powinien przeprowadzić ultrasonografię lub badania poziomów hormonów we krwi by zdiagnozować ciążę pozamaciczną. Jeśli zostanie ona stwierdzona u pacjentki w pierwszych tygodniach, może być zwalczona farmakologicznie, jeśli natomiast diagnoza nastąpi później, konieczna jest operacja (laparoskopia). Po zabiegu kobieta powinna być pod opieką ginekologa przynajmniej przez kilka miesięcy. Nawet jeśli jeden jajowód musiał zostać usunięty, płodność została zachowana i nie należy się nastawiać, że kolejna ciąża skończy się podobnie. Bądź dobrej myśli, a wszystko się ułoży!!!

piątek, 25 maja 2012, supermamablog

Polecane wpisy

Komentarze
2013/12/20 13:01:22
Więcej na ten temat tutaj: www.objawyciazy.net.pl/objawy-ciazy-pozamacicznej.php Między innymi różnice pomiędzy ciążą prawidłową a pozamaciczną.